content marketing

بازاریابی محتوا چیست؟

در این مطلب سعی داریم اطلاعاتی در مورد تولید محتوا، نحوه نوشتن محتوا، استراتژی محتوا و هم‌چنین آینده بازاریابی محتوا مطالبی ارائه نماییم.

همان‌طور که می‌دانید تولید محتوا مبحثی مهم است و اگر بخواهیم آن را به زبانی ساده توضیح دهیم می‌توان گفت شیوه‌ی نوینی در جهت ایجاد و تولید محتوا است که مخاطبان را تشویق می‌کند تا اقدامی انجام دهند که این اقدامات ممکن است شامل خواندن مطلبی از سایت، خرید محصولی از وب‌سایت و … باشد.

محتوا شامل انواع مختلفی است و می‌تواند شامل پست‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی، گزارش‌های دقیق، ویدئوها، وبینارها، پادکست‌های صوتی و صفحات فرود وب‌سایت باشد البته گفتنی است فقط شامل همین موارد نمی‌باشد.

این محتواهای مختلف به شما کمک می‌کنند تا ارزش برند خود را ارتقا دهید و مخاطبان وفاداری داشته باشید و از آن‌ها بخواهید که عملی که مورد نظر شماست انجام دهند بدین ترتیب می توانید به نتیجه دلخواه خود برسید و درآمد بیشتری کسب کنید.

تاریخچه بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا عبارت و مفهوم جدیدی نیست. بازاریابی محتوا مربوط به سال 1895 است که جان دیردر مجله فرو (مجله‌ای در مورد مشکلات مربوط به کشاورزان و ترغیب آن‌ها به استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز) در مورد آن نوشت و برای نخستین بار عبارت بازاریابی محتوا معنا پیدا کرد.

بازاریابی محتوا سال 1895 کاربردی همانند کاربرد امروزه را داشته است به‌عبارتی‌دیگر در حال حاضر نیز مانند گذشته کاربران در تلاش هستند تا با در اختیار گذاشتن اطلاعات مفید و مرتبطی مشتریان را به سایت خود دعوت کنند و به مقاصد خود که پیشرفت کسب‌وکار و افزایش درآمد است، دست یابند.

تنها عامل مهمی که نسبت به گذشته تغییر کرده مصرف محتوا است. روش‌هایی که برای تولید محتوا به کار می‌رود تغییر کرده است و استفاده از فناوری اینترنت دلیل این تغییرات مهم هستند و این عامل باعث شده است بسیاری از موانع و مشکلات مربوط به این حوزه برداشته شود.

در حال حاضر بازاریاب‌ها برای جذب مخاطبان خود نیازی به مجله وال استریت ندارند. بازاریاب‌ها می‌توانند برای جذب مخاطبان و کاربران خود از محتوا کمک بگیرند و آن‌ها را از طریق کانال‌های شبکه‌های اجتماعی در اختیار آن‌ها بگذارند.

به‌عبارتی‌دیگر امروزه به‌کارگیری و استفاده از فناوری‌های نوین موجب شده است تا کاربران به‌آسانی بتوانند به داده‌ها دسترسی داشته باشند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

تاریخچه بازاریابی محتوا

به‌ عنوان ‌مثال می‌توان از فناوری هوش مصنوعی در جهت ساده‌سازی داده‌ها و ایجاد تجربیات بهتر برای مخاطبان استفاده نمود. علاوه براین می‌توان از طریق نرم‌افزارهای چت و گفتگو با مشتریان ارتباط برقرار کرد و از نظرات آن‌ها بهره برد.

چرا تولید محتوا مهم است؟

در بازاریابی دیجیتالی می‌توان از محتوا به‌عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده کرد. محتوا ابزاری قدرتمند است و می‌تواند جنبه‌های مختلف یک برند را بررسی نماید و ارزش آن را از طریق روش‌های مختلف در اختیار مخاطبان قرار داد.

ایجاد محتوای باکیفیت و مشارکتی باعث می‌شود تا مخاطبان به‌راحتی به اهداف و مطالب خود دست یابند و در نتیجه ترافیک ورودی شبکه‌های اجتماعی افزایش یابد و مخاطبان با رضایت کامل این محتوا را در انواع شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

صاحبان کسب‌وکارها و برندهای مختلف می‌توانند با استفاده از بازاریابی محتوا ارزش فعلی و آینده محصولات یا خدمات خود را افزایش دهند و برای رسیدن به این هدف نیاز به تولید محتوای مفید و ارزشمند دارند.

با تولید محتوای با ارزش می‌توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید و از این طریق برند خود را معتبر کنید.

با این وجود بازاریابی محتوا فقط با اهداف جذب مشتریان جدید انجام نمی‌شود بلکه باعث می‌گردد تا مشتریان خود را به مدت زمان طولانی‌تری حفظ کنید و مشتریان دائمی بیشتری داشته باشید.

مشتریان و افراد همیشه مایل هستند تا با نمانام‌های با ارزش ارتباط داشته باشند. اگر توجه داشته باشید مشتریانی که برای بار اول وارد سایت می‌شوند همان ابتدا خرید نمی‌کنند بلکه صبر می‌کنند برنامه آینده شما چیست و چگونه کسب‌وکار خود را توسعه می‌دهید.

به‌عنوان‌مثال شاید خیلی از افرادی که از صفحه فیس بوک فروشگاه مرسدس شما بازدید می‌کنند قدرت خرید نداشته باشند ولی دوست دارند مطالب شما را دنبال کنند و شاید تعداد این افراد به 20 میلیون نفر نیز برسد.

درست است تمام این 20 میلیون نفر قصد خرید مرسدس را ندارند ولی از محتوایی که شما به اشتراک می‌گذارید استفاده کنند.

در واقع مشتریان دوست دارند با برندی که ارزش بالایی دارد و محتوای با ارزش و معتبری ایجاد می‌کنند ارتباط داشته باشند. در زمینه بازاریابی دیجیتال کاربران بیشتر اوقات با گذاشتن آدرس ایمیل خود در این صفحات دوست دارند با صاحبان برند ارتباط برقرار کنند.

این عامل خود باعث می‌شود تعداد مخاطبان ایمیلی افزایش یابد و رتبه وب سایت یا صفحه مجازی آن‌ها افزایش یابد.

انواع رسانه‌های بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا ابزاری کاربردی برای معرفی برند و ارتقای ارزش آن است و این‌که شما چگونه و از چه ابزارهایی برای تولید محتوا استفاده می‌کنید بستگی به عملکرد و همکاری مخاطبان شما دارد.

شما می‌توانید از طریق رسانه‌های مختلف اعم از نوشتن پست، گذاشتن ویدئو مرتبط، وبینارها، صفحات فرود کلیکی و پادکست‌ها برای انجام این کار استفاده کنید.

هر یک از محتواهای متفاوت برای برندی خاص مناسب و کاربردی هستند. در واقع مخاطبان به شما می‌گویند چه نوع محتوایی دوست دارند و بر اساس میزان مشارکت شان به شما می‌گویند به کدام نوع محتوا بیشتر نیاز دارند و برای آن‌ها با ارزش است.

برای تشخیص این‌که مخاطبان شما دنبال چه محتوایی هستند نیاز است تا کمی زمان بگذارید و تحقیق و بررسی کنید تا محتوای مناسب و مرتبطی را برای مخاطبان خود تهیه کنید.

در ادامه مطلب انواع رسانه‌های مرتبط با بازاریابی محتوا را بررسی می‌کنیم و توصیه می‌کنیم با مطالعه و بررسی آن‌ها بهترین گزینه را برای معرفی کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

  • بازاریابی محتوایی از طریق بازاریابی ایمیلی

ایمیل یکی از رسانه‌هایی است که می‌توان از آن برای بازاریابی استفاده کرد و زمانی استفاده از آن مؤثر و مفید واقع خواهد شد که ایمیل‌ها به‌درستی بخش‌بندی شده باشند و پیام‌های ارسالی به نحو مناسبی توزیع شده باشند.

بر اساس گزارش اسمارت اینسایتس 93 درصد بازاریاب‌ها از ایمیل برای توزیع محتوای گزارش‌های خود استفاده می‌کنند.

از اهداف اصلی کمپین‌های بازاریابی ایمیلی می‌توان به آموزش‌وپرورش، تبدیل نرخ و در پایان راضی نگه‌داشتن مشتریان اشاره کرد.

بازاریابی ایمیلی بخشی از هر استراتژی بازاریابی دیجیتالی حساب می‌شود زیرا بازاریاب‌ها و آژانس‌ها می‌توانند در هر مرحله از امور بازاریابی از آن در جهت بازاریابی محتواهای خود بهره ببرند.

شما با ارسال یک ایمیل عمومی و شخصی‌سازی شده هفتگی یا ماهانه ممکن است به اهداف خود نرسید ولی می‌توانید با داشتن یک پایگاه داده بخش‌بندی شده و ارسال ایمیل به‌صورت محتوای هدفمند به اهداف موردنظر خود دست یابید و امری ضروری محسوب می‌گردد.

شما با مدیریت درست ایمیل‌ها و تقسیم درست آن‌ها به چندین بخش هم می‌توانید به اهداف موردنظر خود برسید و هم‌چنین شخصی‌سازی برای شما آسان‌تر شود و علاوه براین موارد دریافت‌کنندگان بهتر می‌توانند با پیام‌های ایمیلی شما درگیر شوند و آن را به اشتراک بگذارند.

برای نحوه درست بخش‌بندی ایمیل‌ها می‌توانید از مشتریان خود سؤالاتی بپرسید تا مطمئن شوید آن‌ها دنبال چه مطالبی هستند و دوست دارند روزانه، هفتگی یا ماهیانه ایمیل‌ها را دریافت کنند.

آیا آن‌ها بیشتر دوست دارند مطالب را به صورت پست و نوشته دریافت کنند یا آن‌ها به دنبال مطالب به شکل اینفوگرافیک ها یا ویدئوها هستند؟ چه نقشی در سازمان دارند؟ دوست دارند به چه اهدافی برسند؟

هدف شما از پرسیدن این نوع سؤالات گروه‌بندی کاربران و سنجیدن وضعیت آن‌ها است. با طرح سؤالاتی در این قالب می‌توانید ایمیل‌های با هدف و سودمندی را برای کاربران ارسال کنید و هم چنین محتوای مرتبط با کسب‌وکار آن‌ها در اختیارشان بگذارید تا آن‌ها بتوانند از این محتوای شما در جهت رفع مشکلات خود استفاده کنند.

درست است ایمیل‌ها به‌صورت خودکار ارسال می‌شوند ولی از قبل برای ارسال آن‌ها برنامه‌ریزی و شخصی‌سازی شده است، این عمل ارسال خودکار ایمیل‌ها با اهداف مشخصی صورت می‌گیرد.

زمانی که کاربران اطلاعاتی در مورد محصولات یا خدمات شما در قالب پستی بر روی وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل‌ها مشاهده می‌کنند به‌راحتی می‌توانند در مورد آن اطلاعاتی کسب کنند و به‌آسانی با شما ارتباط برقرار کنند.

بنابر گزارش‌های مارکتو 63 درصد از شرکت‌های موفق برای خودکارسازی بازاریابی تبلیغات شان برنامه‌ریزی می‌کنند زیرا این عمل موجب افزایش بودجه و درآمد کسب‌وکارشان می‌گردد.

ترکیب بازاریابی ایمیلی با خودکار سازی آن جهت افزایش مشارکت و حفظ مشتریان فعلی یکی از اقداماتی است که صاحبان کسب‌وکارها انجام می‌دهند.

  • بازاریابی محتوایی با استفاده از وبلاگ‌ها

وبلاگ‌ها یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی ایمیلی است که نقش مهمی در بازاریابی دارند. با افزایش روزافزون اهمیت بازاریابی محتوا وبلاگ نویسی وسیله‌ی مهم و اصلی برای برندها تبدیل شده است تا بتوانند از طریق آن تجربه کسب کنند و به‌راحتی پیام‌های خود را به دست مشتریان خود برسانند.

مقاله‌های موجود در هر وبلاگ می‌توانند نقش بسیار مهمی در حوزه‌های آموزشی، ایجاد حس وفاداری، کاهش روال چرخه فروش داشته باشند و اطلاعات مفیدی و مرتبطی در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

وبلاگ نویسی نقش بسیار مهمی در سئو وب‌سایت شما دارد در واقع پست‌های وبلاگ به شما کمک می‌کنند تا صفحات سایت شما به‌راحتی توسط موتورهای جستجو کراول شوند.

بنابر گزارش‌های هاب اسپات وب سایت‌هایی که پست‌های بیشتری در وب سایت خود قرار می‌دهند رتبه‌ی بهتری نسبت به وب‌سایت‌های دیگر دارند.

شما می‌توانید با نوشتن محتوای مناسب و به کارگیری کلمات کلیدی مرتبط و مناسب ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید و مخاطبان زیادی را جلب نمایید. علاوه براین مزایا وبلاگ نویسی می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.

با نوشتن محتوا برای وب‌سایت این فرصت را به مخاطبان خود می‌دهید تا بیشتر از وب‌سایت شما بازدید کنند و از محصولات یا خدمات شما بهره ببرند.

شما با ارسال یک خبرنامه ایمیلی می‌توانید اطلاعات بیشتری در اختیار مشتریان خود قرار دهید و با این کار وفاداری خود را نسبت به برند افزایش دهید و مراحل خرید را برای آن‌ها آسان‌تر کنید. برندهای مختلف از تکنیک‌های متفاوتی برای مشارکت مخاطبان استفاده می‌کنند.

  • اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ در سال 2016 توانست به‌عنوان یکی از روش‌های بازاریابی محتوا نقش مهمی ایفا کند. که در شبکه اجتماعی اینستاگرام به صورت قوی نتیجه بخش بوده است. اینفلوئنسر در واقع افرادی هستند که به برند شما علاقه‌مند هستند و اینفلوئنسر مارکتینگ شامل تمام فعالیت‌هایی است که در جهت افزایش فروش محصولات و خدمات انجام می‌شود.

اینفلوئنسرها به سه دسته میکرو اینفلوئنسرها، اینفلوئنسرهای میانی و اینفلوئنسرهای طبقه برتر دسته‌بندی می‌شوند.

برای راه‌اندازی یک اینفلوئنسر مارکتینگ پیشنهاد می‌گردد معیارهایی مانند تعداد بازدیدها، هزینه‌های مربوط به هر بازدید، هزینه‌های مشارکت، میزان تأثیرپذیری، تعداد بازدیدهای انجام شده از صفحه را در نظر داشته باشید.

خوشبختانه این روش توانسته است موفق عمل کند و باعث می‌شود تا برند خودتان را بهتر به مشتریان معرفی کنید و نزد آن‌ها معتبر باشید.

  • صفحات فرود پساکلیک

ایجاد صفحات پساکلیک یکی دیگر از اقداماتی است که می‌توان در قالب یک پیشنهاد ویژه برای بازدیدکنندگان انجام داد و گامی در جهت بازاریابی محتوایی برداشت.

این اقدامات می‌تواند شامل یک ثبت‌نام رایگان جهت آموزش، ثبت‌نام برای یک وبینار جهت دانلود گزارش کار و …. باشد.

صفحات فرود پساکلیک شامل فعالیت‌های است که کاربران را تشویق می‌کنند تا وارد سایت شوند و اقدامی انجام دهند و از این طریق نرخ تبدیل وب‌سایت را افزایش دهند. این فعالیت‌ها می‌توانند شامل قرار دادن یک محتوای ویدئویی توضیحی، ثبت‌نام برای یک فراخوان باشند.

صفحات پساکلیک یکی از بخش‌های مهم هر کمپین بازاریابی است زیرا به بهینه‌سازی مراحل بازدیدکنندگان از صفحات شما منجر می‌گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *