soical media marketing

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

اگر شما صاحب کسب‌وکاری اینترنتی باشید حتماً عبارت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را شنیده‌اید، در این مطلب قصد داریم در مورد توضیحاتی را ارائه نماییم و به بررسی اهمیت آن بپردازیم. شاید برای خیلی از افراد سؤال پیش بیاید چرا باید برای ایجاد حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی وقت بگذارند؟ چگونه عمل کنند تا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار آن‌ها مفید باشد؟

در این مطلب سعی داریم تا به این سؤالات جواب بدهیم تا شما با اطلاعات کافی اقدام کنید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

معنای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به ایجاد و تولید محتوا برای معرفی و تبلیغ کسب‌وکار و محصولات شما در انواع پلتفرم‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، واتساپ، فیس بوک و توییتر و تلگرام گفته می‌شود.

لازم است شما محتوای مناسب با شبکه‌های اجتماعی تولید نمایید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید تا به‌خوبی محصولات شما را تبلیغ نماید و مشتریان با آگاهی کامل از خدمات و محصولات شما استفاده کنند.

بازاریابی محتوا را باید در مکانی انجام دهید که مشتریان و مخاطبان زیادی حضور دارند و می‌توانند به‌راحتی با یکدیگر در تعامل باشند.

درست است به کارگیری و استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای رشد و ارتقای کسب‌وکار شما مفید است ولی به این نکته توجه داشته باشید که نوع رسانه‌ای که شما انتخاب می‌کنید نیز بسیار حائز اهمیت است در واقع شما باید بررسی کنید مخاطبان شما بیشتر در کدام یک از رسانه‌های اجتماعی وقت می‌گذارند.

انواع شبکه‌های اجتماعی:

انواع شبکه‌های اجتماعی

در ادامه مطلب قصد داریم انواع شبکه‌های اجتماعی را معرفی کنیم تا راهنمایی برای شما باشد بتوانید به‌ آسانی شبکه اجتماعی مناسب با کسب‌وکار خود را بررسی کنید.

 • فیس بوک

در حال حاضر فیس بوک دارای 2.2 میلیارد کاربر است و جزء شبکه‌های اجتماعی معروفی است که سال‌ها کاربران از آن استفاده می‌کنند.

استفاده از این شبکه اجتماعی به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی کسب‌وکار خود را به مخاطبان خود معرفی کنید و آن‌ها بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند و از خدمات شما استفاده کنند.

 • توییتر

توییتر یکی دیگر از رسانه‌های اجتماعی است که در جهت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند. این رسانه دارای 335 میلیارد کاربر است و جزء رسانه‌هایی است که سابقه‌ی طولانی در زمینه ی معرفی کسب‌وکارها دارد.

توییتر به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌راحتی کسب‌وکار خود را به سایر افراد در این حوزه و مشتریان خود معرفی کنید. توییتر توانسته است در افزایش روابط عمومی مشتریان تأثیر بسزایی داشته باشد و به کاربران کمک شایانی کند.

 • اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام یکی از رسانه‌هایی است که در حوزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی توانسته است عملکرد موفقی داشته باشد و در حال حاضر یک میلیارد کاربر دارد. شبکه اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا به ‌آسانی کسب‌وکار خود را به مشتریان خود معرفی کنید.

 • لینکدین

تعداد کاربران شبکه اجتماعی لینکدین 645 میلیون نفر است و اقشار مختلف از جمله کودکان، نوجوانان و سایر افراد از طرفداران و مخاطبان لینکدین آن هستند.

لینکدین توانسته است در معرفی کسب‌وکارها موفق عمل کند و یکی از بهترین رسانه‌های اجتماعی است که توانسته در حوزه بازاریابی، معرفی محصولات و خدمات عملکرد موفقی داشته باشد.

 • یوتیوب

تعداد کاربران شبکه اجتماعی یوتیوب به 1.9 میلیارد رسیده است و تقریباً تمامی اقشار جامعه اعم از جوان، نوجوان و افراد مسن از آن استفاده می‌کنند. این شبکه اجتماعی رسانه‌ی خوبی در جهت معرفی برند کسب‌وکار، تفریح، سرگرمی و ویدئوهای آموزشی است.

 • اسنپ چت

انواع شبکه‌های اجتماعی

اسنپ چت یکی دیگر از رسانه‌هایی است در جهت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند و در حال حاضر دارای 300 میلیون کاربر است. شما با استفاده از اسنپ چت می‌توانید کسب‌وکار و برند خود را به مخاطبان خود معرفی کنید.

 • پینترست

شبکه‌ی اجتماعی پینترست 250 میلیون کاربر دارد و تمامی اقشار از جمله کودکان و بزرگ‌سالان از آن استفاده می‌کنند و نقش مهمی در معرفی کسب‌وکار شما به مخاطب را دارد و می‌تواند در زمینه تبلیغات نیاز شما را تأمین کند.

تا اینجا با انواع شبکه‌های اجتماعی آشنا شدید در ادامه در مورد فواید استفاده از شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در اختیار شما می‌گذاریم.

مزایای استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مزایای استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی فواید و مزایای زیادی برای کسب‌وکار شما دارد، در ادامه مطلب 4 دلیل مهم را بررسی می‌کنیم:

 • معرفی برند کسب‌وکار

بر اساس گزارش‌های سال 2018 بیشتر از 3.2 میلیارد نفر در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. شما می‌توانید با اشتراک‌گذاری محتوای مرتبط آگاهی مشتریان خود را نسبت به محصولات ارتقا دهید زیرا روزانه افراد زیادی از این شبکه‌های اجتماعی بازدید می‌کنند.

استفاده از رسانه‌های اجتماعی باعث افزایش تعامل کاربران و افزایش آگاهی آن‌ها نسبت به برند شما می‌گردد. تعامل اجتماعی شامل گذاشتن نظر در سایت شما، ابزار علاقه به محصولات شما، اشتراک‌گذاری و انتشار مجدد آن‌ها می‌گردد.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند با هدایت مستقیم ترافیک به وب‌سایت، آگاهی کاربران را نسبت محصولات، خدمات و برند ارائه شده از طرف شما افزایش دهند. با قرار دادن لینک وب‌سایت خود در پروفایل، ارائه توضیحاتی در صفحه پروفایل و تولید محتوا و پست مناسب این کار را انجام دهید.

 • افزایش نرخ تبدیل و تعداد مشتریان

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که کاربران می‌توانند برای افرایش مشتریان و نرخ تبدیل وب‌سایت خود و در نتیجه افزایش فروش خود انجام دهند. به‌عبارتی‌دیگر از این طریق می‌توانید به‌راحتی محصولات و خدمات خود را به مشتریان راغب معرفی کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار نمایید.

در ادامه مطلب روش‌هایی برای افزایش نرخ تبدیل سایت در اختیار شما می‌گذاریم.

برگزاری مسابقات برای شرکت بازدیدکنندگان و بینندگان در صفحه پروفایل شبکه‌های اجتماعی یکی از راه‌هایی است که می‌توان در جهت افزایش نرخ تبدیل سایت انجام داد علاوه براین می‌توانید لینک وب‌سایت خودتان را در قسمت پروفایل خود قرار دهید و هم‌چنین در مورد محصولات و خدمات خود توضیحاتی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید.

تولید ویدئوهای به‌روز در مورد هریک از محصولات، ارائه جزئیات، استفاده از تصاویر جهت معرفی محصولات و استفاده از کمپین‌های بازاریابی در مورد شبکه‌های اجتماعی در کانال‌ها از نمونه فعالیت‌هایی هستند که می‌توان در جهت افزایش نرخ تبدیل سایت انجام داد.

برای فروش محصولات خود می‌توانید از پروفایل شبکه اجتماعی خود کمک بگیرید، این کار را می‌توانید با فعال‌سازی بخش فروشگاه فیس بوک یا اینستاگرام خود انجام دهید.

با اشتراک‌گذاری محصولات خود در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری مانند قیمت، جنس و اندازه در اختیار مشتریان خود قرار دهید و آن‌ها بتوانند به‌آسانی به‌طور مستقیم و بدون واسطه از شما خرید کنند.

 • ارتباط مؤثر و بهتر با مشتریان

ارتباط موثر با مشتریان از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی

سعی کنید با مشتریان خود از طریق شبکه‌های اجتماعی در ارتباط باشید و با آن‌ها همکاری طولانی مدتی داشته باشید و این کار را می‌توانید با گذاشتن پست در شبکه‌های اجتماعی، پاسخ به سؤالات مشتریان و نظرها و کمک به آن‌ها انجام دهید.

علاوه بر این موارد می‌توانید سؤالاتی در مورد خدمات و محصولات خود از مشتریان بپرسید و یا هدایای تبلیغاتی برای آن‌ها در نظر بگیرید تا از این طریق بتوانید اعتماد آن‌ها را جلب کنید و به آن‌ها نشان دهید که برای آن‌ها وقت می‌گذارید، ارزش قائل هستید و همواره پشتیبانی می‌شوید.

 • سعی کنید از رقبای خود یاد بگیرید

شبکه‌های اجتماعی یکی از روش‌های خوبی است که می‌توانید فعالیت رقبای خود را دنبال کنید و از راهکارهای آن‌ها در جهت ارتقای کسب‌وکار خود بهره ببرید.

با این کار می‌توانید از نوع محصولاتی که تبلیغ می‌کنند، کمپین‌های تبلیغاتی که اجرا می‌کنند یا سطح تعامل آن‌ها با مشتریان مطلع شوید و از این طریق سطح کسب‌وکار خود را ارتقا دهند.

با بررسی پروفایل شبکه‌های اجتماعی متوجه می‌شوید که با انجام چه فعالیت‌هایی موفق شده‌اند و شما نیز از آن‌ها تقلید کنید و هم‌چنین از فعالیت‌هایی که منجر به شکست آن‌ها شده‌اند اطلاع پیدا می‌کنید.

در نتیجه با بررسی پروفایل شبکه‌های اجتماعی رقبا می‌توانید نسبت به رقبا عملکرد بهتری داشته باشید و از روش‌های بازاریابی نوین و مؤثری بهره ببرید که ویژه و مختص کسب‌وکار شما است.

در ادامه مطلب در مورد راهبردهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی صحبت خواهیم کرد و به شما اطمینان می‌دهیم این روش پایداری برای شماست و اثر مثبتی بر روی کسب‌وکار شما دارد.

روش‌های ایجاد راهبردهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

روش‌های ایجاد راهبردهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مراحل ایجاد راهبردهای بازاریابی را با جزئیات دقیق‌تری در اختیار شما می‌گذاریم تا بتوانید از آن‌ها در جهت ارتقای کسب‌وکار خود بهره ببرید.

 • راجع به پرسونای خریداران و مخاطبان خود بیشتر بررسی و تحقیق کنید.

تعیین پرسونای خریداران و مخاطبان اولین مرحله در ایجاد راهبردهای بازاریابی اجتماعی است تا از طریق نیازها و علائق آن‌ها را شناسایی کنید. برای انجام این کار بر روی افرادی تمرکز کنید که قصد دارید به آن‌ها دسترسی داشته باشید و سعی کنید آن‌ها را در دسته‌های خاصی گروه‌بندی کنید.

به‌عنوان‌مثال اگر شما شلوار مد روز می‌فروشید ممکن است مخاطبان شما از افرادی باشند که فقط علاقه دارند پوشاک ورزشی بپوشند بنابراین بایستی نوع مشتریان خود را شناسایی و دسته‌بندی کنید.

با شناسایی نوع مخاطبان و خریداران می‌توانید تعیین کنید که مشتریان شما به دنبال چه نوع سبکی هستند و با توجه به آن مشتریان خود را شناسایی کنید و برای آن‌ها محتوای جذابی تولید کنید تا رضایت آن‌ها را فراهم نمایید.

تعیین نوع پلتفرم شبکه‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی

شما به‌عنوان یک بازاریاب لازم است تا بدانید اشتراک‌گذاری در کدام یک از رسانه‌های اجتماعی برای شما مناسب و مفید است. برای شناسایی این که کدام شبکه‌ی اجتماعی برای کسب‌وکار شما بهتر است پاسخ قطعی و درستی وجود ندارد ولی به نیاز مخاطبان بستگی دارد و اینکه شما بررسی کنید آن‌ها بیشتر در کدام شبکه‌ی اجتماعی وقت می‌گذارند.

لازم است بدانید که مخاطب شما در کدام شبکه‌ی اجتماعی را دنبال می‌کند زیرا معمولاً همیشه افراد یک نوع شبکه اجتماعی را دنبال می‌کنند. همیشه سعی کنید در این مورد عملکرد خوبی داشته باشید زیرا بر اساس گفته‌های اندرو دلانی، مدیر بازاریابی رسانه‌های اجتماعی هاب اسپرت می‌تواند نتیجه خوبی برای شما داشته باشد.

به‌عنوان نمونه اگر مخاطبان هدف شما طرفدار لباس‌های راحتی و ورزشی هستند بنابراین لازم است تلاش کنید شما نیز در این راستا قدم بردارید و فعالیت داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

 • محتوای جذاب و کاربرپسندی برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

تولید محتوای جذاب و کاربرپسند یکی دیگر از روش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است که می‌توانید آن را برای جذب مخاطبان خود انجام دهید. همواره سعی کنید محتوای متمایزی ایجاد نمایید تا مخاطبان شما آن‌ها را دنبال کنند.

استفاده از محتوای به‌روز و منحصربه‌فرد و ویدئوهای مرتبط با محتوا می‌تواند نقش مهمی در جذب مخاطبان داشته باشد. برای اشتراک‌گذاری محتوا می‌توانید از مخاطبان خود کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید با استفاده از هشتگ محتوای شما را به اشتراک بگذارند.

 • در زمان‌های مشخصی مطالب خود را منتشر کنید.

اشتراک‌گذاری مطالب در زمان‌های خاص یکی از راهکارهای مفید در جهت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است، شما می‌توانید این کار را با استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت رسانه‌های اجتماعی انجام دهید تا در زمان شما صرفه‌جویی شود و علاوه براین می‌توانید بر روی سایر امور خود تمرکز داشته باشید.

هاب اسپات، اسپروت سوشال، هوت سوت از جمله نرم‌افزارهای مدیریت رسانه‌های اجتماعی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

هاب اسپات نرم‌افزاری بازاریابی است که می‌تواند نقش مهمی در انتشار و نظارت بر محتوا داشته باشد و هم‌چنین می‌توانید با استفاده از آن برای انتشار محتواهای خود زمان‌بندی کنید و هم‌چنین آن‌ها را با سایر افراد به اشتراک بگذارید علاوه بر این موارد عملکرد انواع شبکه‌های اجتماعی را بسنجید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و با تحلیل و بررسی هریک از آن‌ها از نوع و زمان انتشار انواع محتوا مطلع شوید.

اسپروت سوشال نرم‌افزاری کاربردی در زمینه بازاریابی و مدیریت رسانه‌های اجتماعی می‌باشد و به شما در سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی ایجاد محتوا، مدیریت کمپین‌ها و مرور گزارش‌های محتوایی کمک می‌کند.

حال زمان آن فرا رسیده است که برای زمان انتشار محتواهای خود بر روی شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کنید تا بهترین نتیجه را کسب نمایید. محتوایی برای شما با ارزش است که با کیفیت باشد و برای انتشار بر روی سایت ارزشمند باشد و کاربران بتوانند از آن بهره ببرند.

هوت سوت پلتفرمی جهت مدیریت شبکه های اجتماعی  در زمینه مدیریت و زمان‌بندی محتوای شما می‌باشد. با این رسانه به‌آسانی می‌توانید زمان انتشار پست‌ها را به‌طور یکجا مشخص کنید و با بررسی آن‌ها میزان برگشت سرمایه را محاسبه نمایید.

حال شاید این سؤال برای شما پیش آید که هرچند وقت بایستی برای شبکه‌های اجتماعی محتوا ایجاد کنید؟ تجربه نشان داده است انتشار محتوای با کیفیت است که می‌تواند باعث پیشرفت کسب‌وکار شما گردد.

البته توجه داشته باشید تعداد مطالبی که منتشر می‌کنید مهم می‌باشد و بایستی به‌گونه‌ای باشد که کاربران به‌طور مرتب از وب‌سایت شما بازدید کنند و بالعکس اگر این تعداد بیش‌ازحد باشد ممکن است کاربران اذیت شوند.

شبکه‌های بازاریابی اجتماعی به شما کمک می‌کنند تا مطمئن شوید تلاش‌های شما در جهت ایجاد محتوا مفید بوده است و شما می‌توانید به‌آسانی با مدیریت شبکه‌های اجتماعی به اهداف خود دست یابید. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم راهبرد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را آغاز کنید و با این کار تعداد مخاطبان و درنتیجه نرخ تبدیل وب‌سایت خود را افزایش دهید.

 • نتایج را بررسی و تحلیل کنید.

بررسی نتایج حاصل از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بررسی و تحلیل نتایج حاصل از فعالیت‌ها می‌تواند به شما در رسیدن به نتایج بهتر کمک کند. برای این کار می‌توانید تمام پست‌های فعال در کانال‌های شبکه اجتماعی را پیگیری کنید و بررسی کنید چه تعداد کاربر آن‌ها را دنبال می‌کنند و چقدر در افزایش نرخ تبدیل سایت نقش دارند.

اگر هنوز در مورد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اقدامی انجام ندادید بهتر است هر چه زودتر این کار را شروع کنید و با راهکارهایی که در بالا ذکر شد تعداد کاربران شبکه اجتماعی و سایت خود و در نتیجه نرخ تبدیل وب‌سایت خود را افزایش دهید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر در زمینه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تجربه‌ای ندارید حتماً با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید و از آن‌ها کمک بگیرید.

آیا فعالیتی در جهت بازاریابی شبکه های اجتماعی خدمات/محصولات خود انجام داده اید؟

چه تجربیاتی در این زمینه دارید؟

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی چه چالش هایی پیش روی شما گذاشته است؟

سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی و مشاوره در کلیه زمینه های فعالیت شبکه های اجتماعی می باشند.

همچنین می توانید با وارد کردن ایمیل/شماره تماس خود در  این صفحه از خدمات و پکیج های بازاریابی شبکه های اجتماعی آران بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *