google ads

راهنمای جامع تبلیغات گوگل برای سال ۲۰۲۰

اگر برای رسیدن به مخاطب هدف خود، قصد دارید برای تبلیغات هزینه کنید، پس بهتر است آن را در جای مناسب خرج کنید. یعنی در جایی با بیش از ۲۴۶ میلیون بازدیدکننده منحصر‌به‌ فرد، روزانه ۳.۵ میلیارد تعامل و جایی که بازگشت سرمایه ۷۰۰درصد تخمین زده شده است.

جایی مانند… گوگل‌ادز

گوگل‌ادز تنها دو سال پس از وبسایتی که تبدیل به محبوب ‌ترین وبسایت جهان شد، راه‌ اندازی شد: گوگل. بستر تبلیغاتی به عنوان گوگل ‌ادوردز در اکتبر سال ۲۰۰۰ ظاهر شد اما پس از اندکی بازسازی برند در سال ۲۰۱۸، به گوگل ‌ادز تغییر نام داد. با توجه به حیطه گسترده گوگل، احتمالا شما گوگل ‌ادز را دیده‌ اید (و احتمالا روی آن کلیک کرده‌ اید)… و بنابراین مشتریان بالقوه خود را دارید.

در این مقاله راهنما شما به اینکه گوگل‌ ادز چیست و هر آنچه که برای آغاز تبلیغات در گوگل نیاز دارید پی خواهید برد. ما ویژگی ‌های خاص این پلتفرم را پوشش خواهیم داد و نحوه بهینه ‌سازی کمپین‌ ها را برای گرفتن بهترین نتیجه تبلیغاتی را به شما ارائه می ‌دهیم.

تبلیغات گوگل چیست؟

چرا در گوگل تبلیغ کنید؟

اصطلاحات گوگل ‌ادز که باید بدانید

تبلیغات گوگل چگونه کار می ‌کند؟

چگونه گوگل ‌ادز را راه‌ اندازی کنید

استراتژی ‌های مزایده گوگل‌ ادز

گوگل‌ادز چیست؟

مثل روز روشن است که این روزها، هر چقدر کمپین ‌های پولی شما قوی ‌تر و متمرکزتر باشند، تعداد کلیک بیشتری حاصل می ‌شود – که منجر به احتمال بیشتر بدست آوردن مشتریان جدید می ‌شود. به همین دلیل است که گوگل ‌ادز به طور فزاینده‌ ای میان کسب ‌و کارهای تمامی صنایع محبوب شده است.

گوگل‌ادز بستر تبلیغات پولی است که تحت تاثیر یک کانال بازاریابی قرار می ‌گیرد که به عنوان پرداخت به ازای کلیک شناخته می ‌شود. جایی که شما (تبلیغ‌ کننده) به ازای هر کلیک یا هر نمایش (تبلیغات بر اساس نمایش) پول پرداخت می ‌کنید.

گوگل ‌ادز یک راه موثر برای هدایت ترافیک باکیفیت یا مشتریان مناسب به سمت کسب ‌و کار شما است در حالیکه آن ‌ها به دنبال محصولات و خدماتی مانند آنچه شما پیشنهاد می ‌کنید، هستند. شما می ‌توانید با استفاده از تبلیغات گوگل ادز ترافیک وبسایت خود را ارتقا دهید، تماس‌ های تلفنی بیشتری دریافت کنید و بازدیدهای درون فروشگاهی خود را افزایش دهید.

گوگل ‌ادز به شما امکان می ‌دهد تبلیغات را به موقع (از طریق موبایل و دسکتاپ) میان مخاطبین هدف خود ایجاد کرده و به اشتراک بگذارید. به معنای این است که کسب ‌و کار شما در صفحه نتایج موتور جستجوگر در لحظه ‌ای که مشتریان ایده ‌آل شما دنبال محصولات و خدماتی مانند شما می ‌گردند، توسط جستجوی گوگل یا نقشه گوگل نمایش داده شوید. با این روش هنگامی که مواجه شدن با تبلیغ برای مخاطب شما، معقول باشد مخاطب هدف خود را پیدا می ‌کنید.

توجه: تبلیغات از طریق این بستر می ‌توانند در سایر کانال‌ها از جمله یوتیوب، بلاگ ها و شبکه نمایش گوگل نیز نشر یابند.

با گذشت زمان، گوگل‌ادز همچنین به شما در تجزیه ‌و تحلیل و اصلاح تبلیغات کمک می ‌کند تا به افراد بیشتری برسید. بنابراین کسب ‌و کار شما می ‌تواند به تمام اهداف کمپین پولی‌ شما برسد.

به علاوه، بدون توجه به اندازه کسب ‌و کار یا منابع موجود خود، می ‌توانید تبلیغات را متناسب با بودجه خود تنظیم کنید. ابزار گوگل‌ادز به شما این امکان را می ‌دهد که در سقف هزینه ماهیانه خود بمانید و حتی مخارج تبلیغات را در هر لحظه متوقف کنید.

حال، یک سوال مهم دیگر: آیا گوگل ‌ادز واقعا موثر است؟

آیا واقعاً تبلیغات گوگل ادز موثر است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، بگذارید چندین آمار را در نظر بگیریم. گوگل ‌ادز نرخ کلیکی نزدیک هشت درصد دارد. تعداد دفعات نمایش تبلیغ ماهیانه ۱۸۰ میلیون بار است. برای کاربرانی که آماده خرید کردن هستند، تبلیغات پولی گوگل، ۶۵درصد از کلیک ‌ها را دریافت می ‌کنند.

۴۳درصد از مشتریان چیزی می‌خرند که در تبلیغات یوتیوب دیده ‌اند. بنابراین بله. گوگل‌ ادز کار می ‌کند. با کمپین تبلیغاتی بهینه‌ سازی شده و هدایت جریان کلیک ‌ها، می ‌توانید یک کمپین بازاریابی بازگشت سرمایه ایجاد کنید.

چرا در گوگل تبلیغ کنیم؟

گوگل پرکاربردترین موتور جستجوگر است که در یک روز ۳.۵ میلیارد جستجو دریافت می ‌کند. ناگفته نماند که بستر گوگل‌ادز نزدیک دو دهه است که وجود دارد و در حوزه تبلیغات پولی به گوگل سابقه خوبی می‌ بخشد.

گوگل منبعی است که توسط مردم سراسر دنیا برای پرسیدن سوالاتی استفاده می ‌شود که جواب آن‌ ها ترکیبی از تبلیغات پولی و نتایج ارگانیک است.

و طبق گفته گوگل، تبلیغ ‌کنندگان به ازای هر هزار تومانی که در گوگل‌ ادز خرج می ‌کنند، ۱۱۹ هزار تومان درمی ‌آورند. بنابراین چندین دلیل برای در نظرگرفتن گوگل ‌ادز وجود دارد.

دلیل دیگری نیاز دارید؟ رقبای شما از گوگل‌ادز استفاده می ‌کنند (و حتی ممکن است روی حوزه برندینگ شما نیز مزایده کنند). هزاران شرکت برای ارتقای کسب ‌و‌ کار خود از گوگل ‌ادز استفاده می ‌کنند.

این یعنی اینکه حتی اگر برای یک عبارت به صورت ارگانیک رتبه‌ بگیرید، نتایج شما زیر صفحه رقیبتان قرار می ‌گیرد.

اگر از پرداخت به ازای کلیک برای تبلیغ محصول یا خدمات خود استفاده می ‌کنید، گوگل‌ ادز باید بخشی از استراتژی پولی شما باشد (و تقریباًٌ می توان گفت که گزینه مناسب دیگری وجود ندارد شاید به جز تبلیغات فیسبوک که البته در این مورد در مقاله دیگری به آن می پردازیم).

علت اینکه چرا گوگل ‌ادز شما کار نمی ‌کند

اگر تلاش ناموفقی برای تبلیغ در گوگل داشتید، تسلیم نشوید. دلایل بسیاری وجود دارد که چرا گوگل ‌ادز شما عملکرد ضعیفی دارد. اجازه دهید به برخی از مورادی که احتمالاً به اشتباه انجام می دهید، بپردازیم.

کلمات کلیدی با تطبیق باز یا گسترده

شما باید واقعا هنگام استفاده از کلمات‌ کلیدی، درست به هدف بزنید و همین دلیل است که تست و اصلاح باید بخشی از استراتژی شما باشد. اگر کلمات‌ کلیدی شما بیش از حد حالت تطبیق گاز یا گسترده دارد، گوگل تبلیغات شما را مقابل مخاطب اشتباه قرار می ‌دهد که به معنای کلیک کمتر و هزینه بالاتر تبلیغ است.

موارد موثر را بررسی کنید (مثلا کدام کلمات‌ کلیدی مولد کلیک هستند) و طوری تنظیم کنید که تبلیغات شما با مخاطب هدفتان بهترین مطابقت را داشته باشد. احتمالا در اولین بار به ترکیب درست نمی ‌رسید اما باید افزودن، جابه‌ جا کردن و اصلاح کلمات کلیدی را ادامه دهید تا وقتی که کفایت کند.

چطور به بهترین و بهینه ترین حالت تطابق کلیدواژه ای برسیم: استراتژی‌های کلمات ‌کلیدی که در زیر به آن پرداختیم را مرور کنید.

تبلیغات نامرتبط

اگر تبلیغات شما با خواسته‌ های جستجوکنندگان تطابق نداشته باشد، آن‌ قدری کلیک نمی ‌گیرید که هزینه تبلیغات شما را موجه نشان دهد. عنوان و متن تبلیغ شما باید با کلمات ‌کلیدی که روی آن مزایده می‌ کنید مطابقت داشته باشند. و راه‌ حلی که تبلیغ شما برای آن بازاریابی می ‌کند باید مشکلی که جستجو کننده در حال تجربه آن‌ است را برطرف کند.

این ترکیب نتایجی که شما دنبال آن هستید را حاصل خواهد کرد و ممکن است فقط چند اصلاحیه فاصله داشته باشد. شما می ‌توانید چندین تبلیغ را در هر کمپین ایجاد کنید – از این ویژگی در بخش ‌بندی آزمایشی که تبلیغات در آن بهتر کار می‌کند یا بهتر از آن، از ویژگی تبلیغات جستجوی پاسخگو استفاده خواهید کرد.

امتیاز کیفی پایین

امتیاز کیفی شما روشی است که گوگل تعیین می‌ کند تبلیغ شما باید چه رتبه ‌ای بگیرد. هر چه رتبه شما بالاتر باشد، جایگاه شما بهتر است. اگر امتیاز کیفی شما پایین است، در تبلیغات خود بازدیدهای کمتری دارید و احتمال تبدیل آنها نیز کمتر است. گوگل امتیاز کیفی شما را به شما ارائه می کند اما بهبود آن به خودتان بستگی دارد.

صفحه فرود ضعیف

تلاش ‌های شما نباید صرفا با انجام تبلیغات متوقف شود.

تجربه کاربری بعد از کلیک کردن هم به همان اندازه مهم است. کاربری که روی تبلیغات شما کلیک می ‌کند چه می ‌بیند؟ آیا صفحه فرود شما برای تبدیل بهینه ‌سازی شده است، یعنی آیا از همان کلمات ‌کلیدی استفاده می ‌کنید؟ آیا این صفحه برای مشکل کاربر جواب پیدا کرده یا پاسخ سوالات آن ‌ها را می ‌دهد؟ کاربر شما باید یک انتقال بدون نقص را از طریق فرآیند تبدیل شدن از یک کاربر ممولی به مشتری تجربه کند.

اصطلاحات گوگل ‌ادز که باید بدانید

 • رتبه تبلیغات
 • مزایده
 • نوع کمپین
 • نرخ کلیک
 • هزینه هر کلیک
 • تبلیغات بر اساس نمایش
 • نرخ تبدیل
 • شبکه نمایش
 • اکستشن ها یا لینک های بسط یافته تبلیغات
 • کلمات ‌کلیدی
 • پرداخت به ازای کلیک
 • امتیاز کیفی

این اصطلاحات رایج به شما کمک می‌کنند که گوگل ‌ادز خود را تنظیم، مدیریت و بهینه‌ سازی کنید. برخی از این‌ ها خاص گوگل ‌ادز هستند، در حالیکه برخی به طور کلی با پرداخت به ازای کلیک مرتبط هستند. در هر صورت، برای مدیریت یک کمپین تبلیغاتی موثر باید این موارد را بدانید.

رتبه تبلیغات

رتبه تبلیغات شما جایگاه شما را تعیین می ‌کند. هر چه این مقدار بالاتر باشد، رتبه بهتری خواهید گرفت، نگاه‌های بیشتری به تبلیغات شما می‌افتد و احتمال اینکه کاربران روی تبلیغات شما کلیک کنند بیشتر می‌شود. رتبه تبلیغات شما حاصلضرب پیشنهاد قیمتی هر کلیک شما در امتیاز کیفی شماست.

مزایده

گوگل ‌ادز بر اساس یک سیستم مزایده است. جایی که شما به عنوان تبلیغ‌ کننده حداکثر مبلغ پیشنهادی که مایل به پرداخت آن به ازای کلیک روی تبلیغات خود هستید را انتخاب می ‌کنید.

هر چه پیشنهاد شما بالاتر باشد، جایگاه شما بهتر است. شما سه گزینه برای مزایده دارید: هزینه به ازای هر کلیک (CPC)، تبلیغات بر اساس نمایش (CPM) یا هزینه به ازای درگیرشدن یا تعامل (CPE).

 • CPC یا هزینه به ازای کلیک، مبلغی است که برای هر کلیکی که روی تبلیغات شما می ‌شود می‌ پردازید.
 • CPM یا هزینه به ازای نمایش، مبلغی است که بابت هزار بازدید تبلیغ می ‌پردازید. این کار را وقتی می‌ کنید که تبلیغ شما برای هزار نفر نمایش داده شود.
 • CPE یا هزینه به ازای تعامل، مبلغی است به ازای فردی که با تبلیغ شما، یک عمل از پیش تعیین شده را انجام می ‌دهد.

نوع کمپین

قبل از اینکه یک کمپین پولی را در گوگل ‌ادز شروع کنید، از میان سه نوع کمپین زیر انتخاب خواهید کرد: جستجویی، نمایشی یا ویدئویی

تبلیغات جستجویی متن‌ تبلیغی است که بین نتایج جستجو در یک صفحه جستجوی گوگل، نمایش داده می ‌شود.

تبلیغات نمایشی به طور معمول تصویر محور هستند و در صفحات وب داخل شبکه نمایشی گوگل نشان داده می‌ شوند.

تبلیغات ویدئویی بین شش تا پانزده ثانیه هستند و در یوتیوب ظاهر می ‌شوند.

نرخ کلیک (CTR)

نرخ کلیک شما، تعداد کلیکی است که روی تبلیغ خود به نسبت تعداد بازدید‌هایی که تبلیغ شما دارد، می‌ گیرید. نرخ کلیک بالاتر نشان دهنده تبلیغات با کیفیتی است که با نیت جستجو مطابقت دارد و کلمات ‌کلیدی مرتبط را هدف قرار می ‌دهد.

نرخ تبدیل (CVR)

نرخ تبدیل واحد سنجشی از ارائه form submissions به عنوان بازدیدهای کلی از صفحه فرود شماست. به بیان ساده، نرخ تبدیل بالا به معنای این است که صفحه فرود شما یک تجربه کاربری بی ‌نقص ارائه می ‌کند که با وعده‌ تبلیغ مطابقت دارد.

شبکه نمایشی

گوگل ‌ادز می‌تواند در صفحات نتایج جستجوی دیگر یا صفحه وب داخل شبکه نمایشی گوگل (GDN) نمایان شود. شبکه نمایشی گوگل یک شبکه ‌ای از وبسایت ‌ها است که فضای لازم برای گوگل‌ادز را در صفحات وب خود می ‌دهد.

این تبلیغات می ‌توانند متن ‌محور یا تبلیغات تصویری باشند و در کنار محتوای مرتبط با کلمات‌‌ کلیدی شما نمایش داده می ‌شوند. محبوب ‌ترین گزینه ‌های تبلیغات نمایشی فروشگاه گوگل و کمپین ‌های مزایده ای هستند.

اکستشن ها یا لینک های بسط یافته تبلیغات

اکستنشن ها یا لینک های بسط یافته تبلیغات به شما اجازه می دهند تبلیغات خود را با اطلاعات اضافی و بدون هزینه اضافی تکمیل کنید. این افزونه‌ ها در یکی از این پنج دسته‌ قرار می‌گیرند: سایت ‌لینک یا لینک سایت، تماسی، موقعیت مکانی، پیشنهاد یا مزایده ای؛ ما در ادامه هر کدام از این لینک های بسط یافته یا اکستنشن ها را پوشش خواهیم داد.

کلمات‌کلیدی

وقتی یک کاربر گوگل جستاری را در بخش جستجو تایپ می‌کند، گوگل محدوده ‌ای از نتایجی را که با نیت کاربر مطابق است در پاسخ ارائه می‌ دهد. کلمات ‌کلیدی واژگان یا عباراتی هستند که متناسب هستند با آنچه کاربر می‌خواهد و سوال آن ‌ها را برآورده می ‌کند.

شما بر اساس جستاری که می ‌خواهید کنار تبلیغات شما نمایش داده شود، کلمات ‌کلیدی را انتخاب می ‌کنید.

برای مثال، یک جستجوگر که «چگونه آدامس را از روی کفش پاک کنیم» را تایپ می ‌کند، نتایجی از تبلیغاتی که هدف آن‌ ها کلمات ‌کلیدی مانند «آدامس روی کفش» و «تمیزکردن کفش» است را خواهد دید.

کلمات ‌کلیدی منفی یک فهرست از اصطلاحات کلیدواژه ‌ای است که شما نمی خواهید برای آن ‌ها رتبه بگیرید. گوگل شما را از پیشنهاد دادن برای این کلمات ‌کلیدی خود داری می ‌کند.

معمولا، این ‌ها با اصطلاحات هدف جستجوی شما نیمه مرتبط هستند اما خارج از قلمروی آنچه که می خواهید پیشنهاد دهید یا برای آن رتبه بگیرید، قرار می ‌گیرند.

پرداخت به ازای کلیک

پرداخت به ازای کلیک یا PPC یک نوعی از تبلیغات است که تبلیغ ‌کننده به ازای هر کلیک روی تبلیغ پول می ‌دهد. پرداخت به ازای کلیک مخصوص گوگل ‌ادز نیست، اما رایج ‌ترین نوع کمپین پولی است. مهم است که قبل از راه‌اندازی اولین کمپین تبلیغاتی گوگل خود از تمامی جنبه ها و زیر و بم های این حوزه و استراتژی تبلیغاتی سر در بیاورید.

امتیاز کیفی (QS)

امتیاز کیفی شما با کیفیت تبلیغات شما از طریق نرخ کلیک، مرتبط بودن کلمات‌ کلیدی شما، کیفیت صفحه فرود و عملکرد پیشین شما در صفحه نتایج موتور جستجوگر سنجیده می‌شود. امتیاز کیفی یک فاکتور تعیین کننده در رتبه تبلیغ شماست.

چنانچه قصد دارید کمپین های تبلیغاتی حرفه ای و تضمینی گوگل ادروزد را برای کسب و کار خود راه اندازی کنید، می توانید از طریق این صفحه با کارشناسان و مشاورین آران در تماس باشید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *