آموزش برندینگ برای مبتدی ها

جدول محتویات

تعریف ریبرندینگ

ریبرندینگ یک ابزار راهبردی موثر در بین جعبه‌ ابزارهایی است که در اختیار یک صاحب کسب‌ و کار و بازاریاب قرار دارد. بیشتر به یک محرک تاثیرگذار شباهت دارد و زمانی‌که در سناریوهای ویژه به کار گرفته شود، به مانند یک ابزار قدرتمند عمل می ‌کند و اگر از آن به اشتباه استفاده شود، خسارات زیادی به شرکت ‌ها وارد خواهد آورد.

مقدمات ریبرندینگ

آیا تا به حال به فکر ریبرندینگ افتاده‌اید؟ ریبرندینگ یک شرکت دیگر به سادگی تغییر لوگو و بارگذاری نسخه جدید آن در وبسایت‌ تان خلاصه نمی ‌شود. با توجه به اینکه امروزه کانال ‌های بازاریابی آنلاین متعددی دردسترس قرار دارند، فرایند ریبرندینگ تصویر ذهنی شرکت‌ شما پیچیده‌ تر شده است.

ریبرندینگ را شوخی نگیرید.

ریبرندینگ یک اقدام اصلاحی محسوب می ‌شود؛ مشکلی را حل می ‌کند. اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، آنگاه نیازی به انجام یک ریبرند نیست.

چرا باید به سراغ ریبرندینگ رفت؟

یک سازمان درصورتی ریبرند می ‌کند که مشکلی در ارتباط با هویت برندشان (نام، لوگو، رنگ‌ها) وجود داشته باشد که دیگر برایشان معنایی نداشته باشد و در اذهان عمومی با مشکل مواجه شده باشد.

1. علت شایع تغییر لوگوی بانک ملت: به‌روزرسانی به لحاظ زیبایی ‌شناختی

2. علت شایع تغییر لوگوی بانک تات به بانک آینده: ادغام و اکتساب

3. علت شایع تغییر لوگوی اسنپ: بحران‌ های گذشته

4. علت شایع تغییر لوگوی شرکت ملی پست: ارسال پیام اشتباه

خطرات ریبرندینگ

هزینه ‌های بالای تحمیلی و از دست رفتن ارزش برند

پاداش ‌های ریبرندینگ: اصلاح، مدرن‌ سازی و تغییر ادراک

از درایو یورسلف تا هرتز

برای مثال، زمانی‌ که جان هرتز، کسب‌ و کار ماشین ‌های اجاره ‌ای درایو یورسلف را از والتر ل. جیکوبز در سال 1923 خرید، شرکت تحت برند درایو یورسلف فعالیت می ‌کرد، سپس آن را به هرتز یورسلف تغییر داد؛ اما زمانی‌که آمنیباس کورپوریشن، این کسب ‌و کار را به مالکیت خود درآورد، نام قبلی، جلوه بدی پیدا کرد.

تغییر لوگوی مایکروسافت

برای مثال، لوگوی مایکروسافت از سال 1987 تا دهه 1990 عملکرد موفقی داشت. با پا گذاشتن به سال 2012، لوگوی این شرکت به نظر قدیمی آمد و باید تغییر می‌ کرد.

ترندهای طراحی نظرات مردم را نسبت به فونت ‌ها تغییر داده بودند، اکنون فونت ‌های پررنگ یا ایتالیک قدیمی به نظر می ‌رسند، و شرکت‌ های امروزی از فونت ‌های ساده و باریک سانس ‌سریف استفاده می ‌کنند.

ریبرندینگ اوبر به علت رسوایی ‌های اخلاقی

اوبر با روایت ‌های خبری منفی با محوریت یک فرهنگ سمی در دفتر مرکزی‌ اش روبرو شد. یکی از کارمندان قدیمی مواردی از پیشنهادات جنسی را از سوی مدیرش گزارش داد که بخش منابع انسانی آن را نادیده گرفته بود و آن ‌ها را به صورت مستند، منتشر کرد.

حتی به این مسئله اشاره کرد که آن‌ها برای کارمندان مرد، کاپشن ‌های چرمی تهیه کردند و کارمندان زن برای خریدشان باید پول می‌ دادند.

ناجی اوبر، یک ایرانی

دارا خسروشاهی نیز در پایان تابستان به عنوان مدیر ارشد اجرایی اوبر انتخاب شد.

با توجه به اینکه آقای خسروشاهی با قصد و نیات خوبی که دارد، بازیگران بد را از اوبر اخراج کرده، نمی ‌تواند برند قدیمی اوبر که یادآور مشکلات پیش ‌آمده است را با خود به دوش بکشد.

یک ریبرندینگ این سیگنال را به افراد خواهد داد که آن ‌ها در حال فعالیت با یک شرکت جدیداً ساخت ‌یافته هستند.

ریبرندینگ، گزینه آخر روی میز

ریبرندینگ برای موانع چیرگی ‌ناپذیرِ شرکت ‌ها بهترین راهکارها را پیشنهاد می ‌دهد و پروژه‌ ای است با یک نقطه آغاز، میانی و پایان. ازینرو، یک گزینه جذاب برای مدیران اجرایی است (علی ‌الخصوص مدیریت جدید) آن هم زمانی‌که با سخت ‌کوشی فرهنگ شرکتی درحال ‌تغییر و مدل ‌های کسب ‌و کار مقایسه شود.

بااین‌حال، ریبرندینگ بسیار اقدامی پرریسک است و موانع و مشکلاتی در پی دارد که می ‌تواند ارزش ویژه یک برند را نابود سازد.

فرایند ریبرندینگ

1. تحقیق و پژوهش

2. آماده ‌سازی

3. اجماع نظر با ذی ‌نفعان

4. برنامه ‌ریزی

5. اجرا

6. راه ‌اندازی

اشتباهات رایج ریبرندینگ

1. به این مسئله که تغییر ذهنیت افراد، کار دشواری است، توجه داشته باشید.

2. مردم را با دو برند موجود در بازار گیج نکنید.

3. در یک بازار جدید ریبرند نکنید.

4. به شیوه ‌ای تاثیرگذار اقدام به ریبرندینگ خود را اعلام کنید.

مزایای ریبرندینگ

1. جذب مشتریان جدید

2. دستیابی به اهداف جدید

3. افزایش مشارکت

4. کارآمدسازی پیام‌ رسانی

معایب ریبرندینگ

1. آشفتگی هرج‌ و مرج به بار می ‌آورد

2. شاید تعدادی از مشتریان ‌تان را از دست بدهید.

3. آماده کمی پول خرج کردن باشید.

برندسازی شخصی چیست؟

برندسازی شخصی در واقع یک فرایند بازاریابی است که افراد خودشان را بر اساس حرفه ‌ای که دارند برند می ‌کنند.

این کار شامل طیف گسترده ای از فعالیت ‌ها مانند داشتن صفحه شخصی در شبکه‌ های اجتماعی، وبلاگ یا رسانه ‌های دیگر و مواردی از این دست است. البته، این مفهوم نباید با تبلیغات شخصی اشتباه گرفته شود.

آیا ارتباطی بین برندینگ شخصی و کسب و کار وجود دارد؟

ارزش و اعتباری که به واسطه نام شخص به کسب‌ و کارها داده شود، بیشترین شانس را برای ایجاد و شکوفایی یک تجارت یا حتی از بین بردن یک کسب ‌و کار ایجاد کند. مثلا به ایده سفیر برند توجه کنید.

حتما برندهایی را دیده‌اید که در تبلیغاتشان از افراد مشهور استفاده می‌کنند. در این تبلیغات کسب ‌و کارها با همکاری یا عدم همکاری با یک شخص، می‌ توانند تصویری که از کسب‌‎ و کارشان مدنظر دارند به دنیا نشان دهند.

اهمیت داشتن نام تجاری شخصی در فرایند هدایت و پیشبرد فروش

آیا می‌ دانستید که تنها ۳۳ درصد از خریداران به پیام‌ هایی که از جانب شرکت‌ ها ارسال می ‌شود، اعتماد می ‌کنند، درحالی‌که نزدیک به ۹۰ درصد آنها به توصیه‌ های افرادی که می ‌شناسند اعتماد می ‌کنند؟

این موضوع ثابت می‌ کند که یک شخص معتبر در خصوص یک محصول صحبت کند، بسیار کارآمدتر و نتیجه ‌بخش‌تر از آن است که خود شرکت صاحب محصول دربازه محصولش صحبت کند.

برندینگ شخصی؛ چگونه شروع کنیم؟

1. از هدف و مقصدتان تصویر و درک روشنی داشته باشید

2. از تبلیغ بیش از حد برای خودتان خودداری کنید

3. مهارت‌های شبکه های اجتماعی‌تان را افزایش دهید

4. به شبکه ‌ها و رسانه ‌های آفلاین نیز توجه داشته باشید

5. صادق باشید و در کارتان تداوم داشته باشید

انواع برندینگ چیست؟ 6 نوع برندسازی که هر مدیری باید بداند

 1. برندسازی محصول

برند تجاری، رایج ‌ترین و آسان ‌ترین نوع برندینگ است. برندسازی محصول، نماد یا طرحی است که محصول را از سایر محصولات متمایز می‌کند.

تشخیص برند محصولات، هنگامی که به سوپر مارکتی پر از محصولات مختلف می ‌روید، بسیار آسان است، زیرا بیشتر محصولات با رنگ، طراحی و آرم منحصر به فرد برند می‌ شوند.

 1. برندسازی شخصی

این نوع برندینگ در بین سیاستمداران، ورزشکاران و افراد مشهور بسیار رایج است. برند شخصی باعث می‌شود که افراد مشهور بتوانند تصویر خوبی از خود را در معرض دید عموم قرار دهند.

 1. برندسازی شرکت

این نوع برند تجاری توسط شرکت ‌های علاقه مند به ایجاد و حفظ شهرت استفاده می ‌شود. بنابراین، برندسازی یک شرکت کلیه خدمات، محصولات، کارمندان، فرهنگ سازمانی و همچنین مسئولیت اجتماعی سازمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

 1. برندسازی جغرافیایی

این نوع برند تجاری برای خدمات و محصولاتی که مختص منطقه ‌ای خاص ‌اند، استفاده می ‌شود. از برند جغرافیایی معمولاً در صنعت گردشگری استفاده می ‌شود.

 1. برندسازی خرده‌ فروشی

برندسازی خرده‌ فروشی بیشتر توسط غول‌ های صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد تا علاقه مصرف‌ کنندگان افزایش یابد و فروش محصولات رقابتی بیشتر شود.

 1. برندسازی مشترک

برندسازی مشترک، نوعی برندسازی است که برندهای دو یا چند شرکت را با محصول یا خدمات خاص مرتبط می‌ کند.

همچنین می توان آن را نوعی مشارکت بازاریابی بین دو یا چند برند توصیف کرد، به گونه ‌ای که موفقیت یک برند از سوی دیگر خنثی می ‌شود.

برندسازی مشترک در ایجاد شرکت ‌ها، افزایش آگاهی و پیشروی در بازارهای جدید مؤثر است.

برندسازی مشترک چیست؟

برندسازی مشترک، نوعی استراتژی بازاریابی است که از چندین برند کالا یا خدمات، به عنوان بخشی از اتحاد استراتژیک استفاده می ‌کند. برندینگ مشترک (یا cobranding) که همچنین به عنوان یک مشارکت تجاری شناخته می ‌شود، چندین نوع همکاری مختلف در برندسازی را در بر می‌ گیرد که معمولاً شامل برندهای حداقل دو شرکت است.

درک برندسازی مشترک

برندسازی مشترک، استراتژی مفیدی برای بسیاری از شرکت‌ هاست که به دنبال افزایش مشتری، سودآوری، سهم بازار، وفاداری مشتری، تصویر برند، ارزش درک ‌شده و صرفه ‌جویی در هزینه هستند.

استراتژی های برندسازی مشترک

به گفته کارشناسان برندسازی و بازاریابی، چهار استراتژی متمایز برندسازی مشترک وجود دارد:

استراتژی نفوذ در بازار:

استراتژی محافظه ‌کارانه ‌ای است که به دنبال حفظ سهم بازار موجود و برندهای موجود در دو شرکت شریک یا ادغام‌ شده است.

استراتژی برند جهانی:

به دنبال ارائه خدمات به کلیه مشتریان با برند جهانی مشترکِ موجود است.

استراتژی تقویت برند:

نمونه‌ ای از آن استفاده از نام برند جدید است.

استراتژی توسعه برند:

ایجاد نام جدید در برندسازی مشترک تا فقط در بازار جدید مورد استفاده قرار گیرد.

برندسازی مشترک در مقابل بازاریابی مشترک

برندسازی مشترک و بازاریابی مشترک، مفاهیم مشابهی هستند که در هر دوی آنها مشارکت بین برندهایی وجود دارد که به دنبال تقویت تلاش‌ های بازاریابی خود هستند، اما نحوه اجرای آنها متفاوت است.

بازاریابی مشترک، تلاش ‌های بازاریابی دو شریک را تراز می ‌کند، اما منجر به ایجاد محصول یا خدمات جدید نمی ‌شود. برندسازی مشترک، مبتنی بر ایجاد محصول یا خدمات جدید از طریق طراحی است.

چه چیزهایی یک برند را فوق ‌العاده می ‌سازد؟ | اصول ساخت برند

7 اصل برندسازی برای بهترین برندها

 1. برندهای فوق ‌العاده از درون سازمان کار (برندسازی) را آغاز می ‌کنند؛
 2. برندهای فوق ‌العاده از فروش محصولات به هرقیمتی پرهیز می ‌کنند؛
 3. برندهای فوق‌ العاده ترندها را نادیده می ‌گیرند یعنی خلاقیت دارند؛
 4. برندهای فوق ‌العاده مشتریان را کلافه نمی ‌کنند؛
 5. برندهای فوق ‌العاده از چیزهای کوچک، موفقیت کسب می‌ کنند؛
 6. برندهای فوق ‌العاده تعهد می ‌کنند و متعهد می ‌مانند؛
 7. برندهای فوق ‌العاده هرگز «تسلیم نمی ‌شوند».

برندینگ به مثابه ‌ی وظیفه ‌ی سازمانی

یک اصل هشتم هم وجود دارد که در تمام اقدامات شرکت نهفته است و آن این است: «برندهای فوق ‌العاده برندینگ را مانند سایر مأموریت ‌های کسب ‌و کارشان جدی می ‌گیرند».

معنایش چیست؟ «برندینگ به مثابه مأموریت» یک رویکرد مدیریتی است که برندینگ را به عنوان بخش مرکزی سازمان‌ دهنده و اجرایی کسب‌ و کارتان قرار می ‌دهد.

برندینگ یک استراتژی است

برند‌شدن داشتن یک جایگاه در بازار است. ایجاد یک جایگاه و موقعیت قوی در بازار یک هدف بلندمدت است. بنابراین، برند‌بودن همانجایی است که می ‌خواهید در اذهان (و قلب‌ های) مشتریان‌ تان داشته باشید.

توجه داشته باشید که برندسازی، فرایند چندمرحله‌ ای محقق ‌سازی آن موقعیت است و استراتژی برند دربردارنده‌ ی راهبردهای کلیدی برای توسعه برند.

برندسازی کسب‌ و‌ کار | 10 نکته برتری که برای ایجاد برند باید بدانید

موفقیت برندسازی در بازاریابی و فروش در سه حوزه زیر شما را به برتری و مزیت می‌ رساند:

* جلو زدن از رقبا

* هدف قرار دادن مخاطب درست

* ارتباط گرفتن مستمر با داستان شما

برندسازی برای کسب ‌و‌ کار به چه معناست؟

به طور خلاصه، برندسازی کسب ‌و‌ کار درباره ایجاد پیغامی جامع برای شرکت و محصول یا خدمات، با استفاده از نام‌ ها، لوگوها، شعارها و دیگر موارد این چنینی است. یک استراتژی برند می‌تواند تفاوت، قابل اعتماد بودن، ماندگاری و احتمالاً دوست ‌داشتنی بودنتان از نگاه مشتری­ ایده آلتان را به شما نشان دهد.

بهترین ایده‌ های برندسازی کسب ‌و‌ کار

وقتی قرار است با استراتژی ‌های برندسازی برای طرح کسب‌ و‌ کار برندسازی­تان، سر و کله بزنید، ساده عمل کنید. برندسازی کسب ‌و‌ کار دانش عجیبی نیست اما نیاز به تفکری خلاقانه و استراتژیک دارد.

 1. باید: از دیگر برندها الهام بگیرید.

زمان بگذارید و ببینید رقبایتان چه کار می ‌کنند. بفهمید چه کاری را درست انجام می ‌دهند و چه کاری را ممکن است به اشتباه انجام دهند.

در این زمینه ‌ها نگاه دقیق ‌تری به رقبایتان بیندازید:

 • هویت برند
 • ارائه محصول یا خدمات
 • رابط کاربری وب ‌سایت
 • انتشار محتوا
 • رسانه‌ های اجتماعی
 • تبلیغات

تجزیه و تحلیل SWOT برای برندسازی کسب ‌و کارهای کوچک

شاید بتوانید از اقدامات رقیبتان در استفاده از تصاویر برای برندسازی، الهام بگیرید. آیا از کار او «کیفیت» می ‌بارد؟ آیا تعداد لایک‌ ها، کامنت ‌ها و به‌اشتراک‌ گذاری‌ های زیادی دریافت کرده است؟ آیا خیلی منحصر به فردتر از جاهای دیگر است؟

نباید: از برند های دیگر ندزدید.

الهام گرفتن یک چیز است اما سرقت ادبی چیز دیگری است. شما نمی ‌توانید از هویت برند کسب ‌و‌ کار دیگر استفاده کنید یا آن را بدزدید. ممکن است عادی به نظر برسد اما همیشه این‌طور نیست. تعجب می ‌کنید بدانید افراد زیادی از لوگویی استفاده می ‌کنند که به کارشان هیچ ربطی ندارد.

 1. باید: مشتریان خود را بشناسید

یکی از سخت ‌ترین چیزها در توسعه برندسازی کسب‌ و‌ کار، هدف ‌گذاری مخاطبان است. بسیار مهم است بدانید مشتریان ایده‌آل شما در میان مخاطبانتان چه شکلی هستند.

نباید: سعی کنید همه‌چیزِ همه کس باشید.

برند شما نمی‌ تواند برای همه، همه‌چیز باشد. بدون جزئیات، شما برای دیگران هیچ‌ چیز نخواهید بود.

در ادامه روش‌ هایی برای رسیدن به مشتری ایده‌آل برایتان آورده شده است:

 • ابتدا، آن‌ هایی که مخاطب ‌تان نیستند را حذف کنید.
 • اگر وب ‌سایتی دارید، سراغ گوگل آنالیتیکس بروید.
 • نظرسنجی ‌ای برای مشتریان موجود بفرستید.
 • نظرسنجی ‌ای در شبکه‌ های اجتماعی بگذارید.
 • مکالمه‌ ای واقعی با مشتری داشته باشید.
 1. باید: یک لوگوی طراحی‌شده حرفه ‌ای داشته باشید.

مهم نیست ابعاد کسب ‌و کارتان چقدر است، کسب  ‌و کارتان لایق یک طراحی هویت حرفه‌ ای است. یک طراح گرافیک آزاد یا آژانس برندسازی برای کسب ‌و کارهای کوچک می ‌تواند لوگوی برند طراحی کند.

همان‌طور که به دنبال کسی برای طراحی لوگو هستید، مطمئن شوید این موارد را در انتها به شما تحویل دهد:

 • لوگو در فرمت وکتور (EPS)
 • پالت رنگ و فونت­ها
 • راهنمای سبک برند

نباید: زیاد به لوگو فکر کنید.

معمولاً، نصف صاحبان کسب ‌و‌ کار، تصویری از لوگویشان دارند. نصف دیگر آغوش خود را نسبت به ایده‌ های خلاقانه باز می ‌کنند – می ‌دانند چه چیزی دوست دارند ببینند. در هر دو شرایط، طراحی لوگو نباید پیچیده، دم دستی یا خیلی شیک باشد.

حین مشاهده طرح‌های اولیه یک طراح، از خودتان بپرسید که آیا موارد زیر در طراحی او رعایت شده است یا خیر:

 • سادگی
 • به یاد ماندنی بودن
 • بی‌ زمان بودن
 • تطبیق‌ پذیری
 • تناسب

4. باید: برای خود یک شعار برند بسازید.

احتمالاً لوگوهای برند بسیاری را تاکنون دیده‌ا ید. اما آیا همه شعارهایی که داشتند، متناسب بودند؟ سعی کنید شعار یک برند را روی برند دیگری بگذارید. خوب از آب در نمی ‌آید، این‌طور نیست؟

وقتی یک شعار برند طراحی می ‌کنید، باید این نکات را در ذهن داشته باشید:

 • انتقال مثبت نگری
 • استفاده متفاوت از آن
 • توضیح یک سودمندی کلیدی
 • خاطره ‌انگیزسازی آن

نباید: شعار خود را خیلی بلند بسازید.

همان‌ طور که می ‌بینید، شعار برندی زیبا است که خیلی کوتاه باشد، مثل شعار سه ‌کلمه‌ای نایک. تصور کنید اگر نایک می‌ خواست خودش را با شعارش بیشتر توضیح دهد.

 1. باید: ترندهای کنونی را بررسی کنید.

وقتی مشغول ساخت برند جدیدی هستید، باید تحقیقات بازار انجام دهید ببینید چه چیزی در صنعت شما دارد اتفاق می ‌افتد. و چه چیزی برای بازار هدف شما جذاب است.

نباید: خیلی درگیر ترندها شوید

توجه به موارد فوق چیزی است که نباید شما را در ترندها گیر بیندازد به طوری که هسته اصلی کسب‌ و کارتان را فراموش کنید. برای مثال، اگر کسب ‌و‌ کاری هستید که چیزی می‌ فروشید که به نظر افراد نوستالژیک و سنتی است، پس باید به دنبال چیزی سنتی‌تر باشید تا ترندتر.

 1. باید: شخصیت برندتان را ارزیابی کنید.

بی­سر و شکل و بی­رنگ و لعاب خیلی مناسب برند نیست مگر این‌که دنبال بازاریابی غذاهای بی ‌مزه باشید.

مشخص کنید برند شما در کدام طیف شخصیتی قرار دارد:

 • شخصی یا شرکتی؟
 • پرانرژی یا مراقبتی؟
 • مدرن یا سنتی؟
 • در دست ساخت یا عرضه شده؟
 • سرگرم ‌کننده یا جدی؟
 • عمومی یا اختصاصی؟

نباید: سخت تلاش کنید.

نباید با شخصیت­ سازی تا جایی پیش بروید که برند شما تبدیل به جوک شود. از روش ‌های کلیشه ‌ای پرهیز کنید.

شخصیت برند شما باید معتبر باشد و با مشتری هدف حرف بزند. بفهمید چه ویژگی ‌هایی را لازم است برندتان داشته باشد و این‌که با کدام ویژگی پرسونای خریدارتان متناسب است. این به برند شما کمک می‌ کند تا در ارتباطی حقیقی با مشتریان راغب و مشتریان موجود مشارکت کنید.

 1. فرهنگ کسب‌ و‌ کاری منحصر به فرد، توسعه دهید.

یک فرهنگ منحصربه ‌فرد می ‌تواند به بخشی از برندسازی کسب ‌و‌ کار و شخصیت برند شما تبدیل شود. منظور ما از فرهنگ چگونگی کسب ‌و‌ کار شما است.

نباید: برخلاف ارزش‌ ها حرکت کنید.

به محض این‌که به یک فرهنگ کسب ‌و‌ کار دست یافتید، نیاز دارید که با آن زندگی کنید. اگر نتوانید، پس به برندتان آسیب خواهید زد.

برند کسب ‌و‌ کار قدرتمند از شرکت شروع می‌شود. مطمئن شوید کارمندانتان، ارزش ‌هایی که کسب ‌و کارتان روی آن بنا شده را می ‌فهمند. این کار را در پروسه استخدام با بررسی افراد مناسب برای جمعتان، شروع کنید.

 1. باید: برای برندتان علامت تجاری داشته باشید.

سر و کله زدن با نامی منحصر به فرد برای کسب ‌و ‌کار هر روز سخت ‌تر می‌شود چرا که مدام استارت اپ‌ ها و کسب ‌و کارهای کوچک در حال توسعه هستند.

شما می ‌خواهید از برندتان در برابر تقلیدکنندگان مراقبت کنید. علامت تجاری، از نماد، نام، کلمه، لوگو یا طرحی که از آن برای ارائه تولیدکننده محصولات استفاده شده، مراقبت می‌ کند.

نباید: TM‌ها را همه‌جا بگذارید.

بدون توجه به این‌که علامت تجاری برای چیزی گرفته‌اید یا نه، می‌توانید TM را در انتهای نام برند یا محصولاتتان بگذارید. فقط به این نکته توجه کنید که بیش از حد انجامش ندهید.

 1. باید: از یک لحن مستمر استفاده کنید.

علاوه بر راهنمای سبک بصری، صدایی که از آن برای ارتباطاتتان به عنوان برند استفاده می‌کنید نیز اهمیت دارد.

نباید: لحن خود را خیلی تغییر دهید.

پس بیایید فرض کنیم که شما شرکت حسابداری هستید و می ‌خواهید آن را با برندسازی مجدد کمی سرگرم ‌کننده نمایید. اصلاً کار بدی نیست اما ممکن است نیاز داشته باشید که به این لحن تغییراتی را اضافه کنید.

کمی روی پایگاه مشتریان کنونی ‌تان آزمایش کنید و ببینید این لحن چه تأثیری رویشان خواهد داشت.

 1. باید: برندتان را توسعه دهید.

به محض این‌که نام، لوگو، شعار و داستان برندتان را پیدا کردید، مطمئن شوید که آن را به خوبی تبلیغ می ‌کنید. زیباترین لوگو نمی ‌تواند کاری برایتان بکند اگر کسی آن را نبیند.

طرح کسب ‌و‌ کاری را توسعه دهید و به کار بگیرید. عناصر اساسی استراتژی برند دیجیتال باید شامل موارد زیر باشند:

 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیلی
 • بازاریابی پولی

نباید: درباره برندتان خجالتی باشید.

درنهایت، درباره برندسازی کسب‌ و کارتان خجالتی نباشید به خصوص اگر به‌ تنهایی مشغول کارآفرینی هستید. بگذارید افراد درباره برندتان بدانند و آن را با افتخار تبلیغ کنید.

کسب ‌و کارهای جهانی با 10 برندسازی برتر

آیا کنجکاو هستید کدام شرکت در سرتاسر جهان، باارزش ‌ترین برند را دارد؟ در ادامه فهرستی از 10 برند برتر طبق گزارش فوربز آمده است. از آن‌ ها الهام بگیرید یا با آن ‌ها رقابت کنید. این به خودتان بستگی دارد.

 1. اپل
 2. گوگل
 3. مایکروسافت
 4. آمازون
 5. فیسبوک
 6. کوکاکولا
 7. سامسونگ
 8. دیزنی
 9. تویوتا

هر کسب و کاری بایستی یک لوگوی حرفه ای داشته باشد.

چهار ویژگی مهم برای طراحی لوگو؛

طراحی لوگو _ لوگو نقش مؤثر و مهمی در برندسازی و حرفه ای نشان دادن کسب و کار شما دارد. بنابراین بایستی به آن توجه ویژه ای نشان دهید و با ویژگی های آن آشنا شوید. در ادامه ما برخی از ویژگی های برند را برای شما آورده ایم؛

 1. لوگو بایستی به نحوی طراحی شود که معرف برند باشد؛

لوگو تأثیر سریع و مستقیمی بر روی کسب و کار شما دارد و نشان می دهد که به چه علت برند شما خاص می باشد. لوگو نشان دهنده یک برند است و برای مخاطبان معنادار می باشد. در صورتی که لوگو معروفتر شود، مخاطبان به آن وفادار خواهند ماند.

 1. هر لوگو سبک خاص خود را دارد؛

در ابتدا بایستی بدانید که لوگو ها چه نوع سبک هایی دارند، تا بر اساس آن بهتر بتوانید لوگو مورد نظر خود را تهیه کنید، در ادامه شما را با برخی از این سبک ها آشنا می کنیم؛

 1. لوگو نماد کسب و کار شما می باشد؛

یک لوگوی حرفه ای داستان کامل کسب و کار شما را به زیبایی به نمایش می گذارد. در صورتی که به اندازه کافی شناخته شده باشید و یا بودجه کافی برای بازاریابی داشته باشید، بایستی طراحی منحصر به فردی برای لوگو انتخاب کنید که بتواند ارتباط مناسبی با مخاطبان برقرار کند.

 1. لوگو بایستی رنگ مناسبی داشته باشد؛

رنگ ها حرف های زیادی در رابطه با برند شما دارند. در واقع مطالعات نشان داده اند که رنگ ها شناخت برند شما را تا 80% بیشتر افزایش می دهند. ذهن انسان به نوعی برنامه ریزی شده است که به رنگ ها پاسخ بدهد.

 

نام برند خود را انتخاب کرده اید؟ در زمینه برندسازی چه کارهایی انجام داده اید؟

کارشناسان و متخصصین استراتژی برندینگ آران آماده ارائه خدمات برندسازی اصولی هستند.

با وارد کردن ایمیل/شماره تماس خود در این صفحه از خدمات مشاوره رایگان آران استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *